Péče o zuby psů a koček Tisk

 

 

Pes a kočka mají, podobně jako člověk, během svého života 2 druhy chrupu – mléčný a trvalý. Pes i kočka vyměňují mléčné zuby za trvalé přibližně od 3 do 6-7 měsíců věku. Zejména u malých plemen dochází často při výměně zubů k zadržení mléčného zubu, takže vedle již vyvinutého mléčného zubu vyrůstá zub trvalý. Tento stav zvyšuje riziko vzniku a rozvoje zubního kamene a je drážděna dáseň a lůžko zubu, vzniká riziko nesprávného růstu trvalého zubu, a proto je nezbytná extrakce mléčného zubu. Tu provádíme přibližně v osmi až devíti měsících věku, někdy i dříve.

 

 

 

Během života se většině psů začne tvořit zubní povlak, z něhož posléze vznikne zubní kámen. U velmi malých plemen psů se s tímto jeven setkáváme velmi brzy, mezi prvním a druhým rokem života.

Zubní kámen odhaluje lem dásně, který přiléhá ke krčku zubu a umožňuje tím vstup infekce ke kořeni zubu a do mezizubního prostoru. Proto vždycky navazuje na zánět dásní závažnější periodontální onemocnění, což může vést až ke ztrátě zubu. Kontrola zubů a dutiny ústní by měla být prováděna veterinářem jednou až dvakrát ročně, optimální je spojit ji s prohlídkou při vakcinaci. U pacientů s problémy v dutině ústní jsou samozřejmě nezbytné častější kontroly.
Vzniklý zubní kámen je třeba pravidelně odstraňovat. K tomu účelu je nejvhodnější ultrazvuk. Oproti klasickému způsobu odstraňování je tento způsob kvalitnější, je možné dokonalé odstranění zubního kamene bez poškození dásně a zubní skloviny.

Pacienty je třeba na tento zákrok sedovat. Pro navození kvalitní sedace je dobré nachat pacienta alespoň 12 hodin hlady. Dále je třeba počítat s tím, že bude ještě několik hodin po ošetření v různém stupni obluzení, ze kterého se bude doma postupně probouzet. Je proto nutné zajistit po zákroku odvoz pacienta domů.
Majitelé mají často strach z uspání svého čtyřnohého přítele, zvláště pokud je vyššího věku. Infekce, která se šíří ze zánětu v dutině ústní, zatěžuje organismus (srdce, játra, ledviny) mnohonásobně více než samotná sedace a ošetření chrupu.

I když je ošetření prováděno ambulantně, je nezbytné se na zákrok objednat. Vlastní ošetření probíhá tak, že v ordinaci pejska zváží a klinicky vyšetří, aby se předešlo nepříjemnostem během sedace. Potom se aplikuje sedativum spolu s analgetikem (lék proti bolesti), popřípadě narkotikem (k navozen narkózy), čímž se dosáhne zklidnění pacienta a zamezíme vnímání bolesti. Potom veterinář provede revizi dutiny ústní, očistí zuby a proveden nezbytné úkony pro udržení zdraví celé dutiny ústní, popřípadě nasadí antibiotika, protože na poškozených zubech je velké množství bakterií, které by způsobily recidivu (návrat) onemocnění. Při předání pacienta se s Vámi veterinář domluví na hygieně dutiny ústní, která bude nejschůdnější pro Vašeho pejska nebo kočku.

 

 Zuby před a po zákroku:

Zuby před zákrokem

 Zuby po čištění

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Základem péče o zuby je stejně jako u lidí čištění zubním kartáčkem. Požadovaný efekt se dostavuje při pravidelném čištění 2-3 krát týdně. Čištění jedenkrát týdně efekt nepřináší. Správně prováděnou péčí se daří zpomalit tvorbu zubního kamene, zlepší se kvalita dásní a omezí se přítomnost infekčních zárodků v dutině ústní a tím se podstatně zmenší zápach z dutiny ústní. K dispozici jsou rovněž přípravky do pitné vody pro psy, kde čištění zubů není možné, a nebo doplňky stravy, které způsobují rozpad zubního kamene u pacientů, kde sedace není možná.

 

Další informace a možnost prevence.

 

Novinky

       Na našem pracovišti 

              přijímáme

      POUZE HOTOVOSTNÍ

               PLATBY 

------------------------------------

 

             !!POZOR!!

     Jsme na facebooku!

              Facebook


    ------------------------------

 

Anketa

Existuje u psů a koček onemocnění zubů ?